Swiatsportu.pl > Skoki narciarskie > Nowy trener reprezentacji Polski juniorów w skokach narciarskich
Łukasz Kowalski
Łukasz Kowalski 19.03.2022 07:37

Nowy trener reprezentacji Polski juniorów w skokach narciarskich

Trener PZN
screen - youtube.com/Skijumping.pl/na zdjęciu Zbigniew Klimowski
  • Trener polskiej kadry juniorów Zbigniew Klimowski w skokach narciarskich przechodzi zakażony koronawirusem

  • PZN poszukuje zastępstwa dla doświadczonego szkoleniowca

  • Nowym opiekunem kadry juniorów ma zostać Daniel Kwiatkowski, asystent Michala Doleżala

Trener Zbigniew Klimowski, który od roku prowadził juniorską reprezentację Polski w skokach narciarskich, od kilkunastu dni jest zakażony koronawirusem. Pod koniec kwietnia TVP sport informowało, że stan zdrowia szkoleniowca jest bardzo zły i trafił on do szpitala w Nowym Targu.

Informacje na temat stanu zdrowia szkoleniowca spowodowały, że PZN musiał poszukać trenera, który, chociaż tymczasowo poprowadzi kadrę juniorów w najbliższych miesiącach. Piotr Majchrzak ze Sport.pl informował, że może nim zostać Daniel Kwiatkowski, jeden z asystentów Michala Doleżala.

Nowy trener juniorskiej kadry skoczków

Te informacje po południu potwierdziło TVP Sport. - Wszyscy wierzymy, że to rozwiązanie chwilowe i wychowawca m.in. Kamila Stocha, świetny człowiek i pracownik, będzie mógł znów pracować z tą grupą. Całe środowisko życzy mu zdrowia - powiedział Jan Winkiel, sekretarz PZN cytowany przez stację.

Dla Kwiatkowskiego jest to pierwsza samodzielna praca trenerska, jednak w PZN nie jest postacią anonimową. Zaczynał jako fizjoterapeuta w kadrze juniorów, a później przeszedł przez wszystkie kadry Polski. Od niemal czterech lat jest trenerem i współpracował w kadrze B z Maciejem Maciusiakiem.

- Sztuki trenerskiej uczyłem się początkowo od Roberta Matei, a potem od Maćka Maciusiaka, z którym od lat pracujemy razem w różnych grupach. I to on jest moim głównym wzorcem trenerskim dla mnie - mówił w grudniu w rozmowie z Onetem.

W przeszłości Kwiatkowski trenował kombinację norweską oraz skoki narciarskie. Na swoim koncie ma m.in. występy w mistrzostwach świata juniorów w kombinacji norweskiej i mistrzostwach Polski w skokach narciarskich. Jednak większych sukcesów nie odnosił.

Teraz przed nim najważniejsze wyzwanie w karierze trenerskiej. Będzie musiał zastąpić jednego z najbardziej zasłużonych w ostatnich latach polskich szkoleniowców.

Wielkie wyzwanie przed Kwiatkowskim

Kalinowski w przeszłości reprezentował Polskę w skokach narciarskich. Na swoim koncie ma występ na igrzyskach olimpijskich w Albertville w 1992 roku. W konkursie na dużej skoczni był 49., a na normalnym obiekcie nie wystąpił z powodu grypy.

Od 1994 roku jest trenerem skoczków narciarskich. Pod jego skrzydłami wychowały się kolejne pokolenia polskich zawodników. Najbardziej znanymi podopiecznymi trenera Kalinowskiego są Kamil Stoch i Dawid Kubacki, którzy stawiali u niego pierwsze kroki w karierze.

PZN z doświadczenia Kalinowskiego korzysta regularnie od 2004 roku. Szkoleniowiec współpracował z kolejnymi trenerami kadry polski m.in. Łukaszem Kruczkiem Stefanem Horngacherem, czy ostatnio Michalem Dolażelem. Kadrę juniorów objął w 2020 roku.

W 2019 roku za swoje zasługi został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, srebrny odebrał dziewięć lat wcześniej.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

Powiązane