Swiatsportu.pl
Trener PZN

screen - youtube.com/Skijumping.pl/na zdjęciu Zbigniew Klimowski

Nowy trener reprezentacji Polski juniorów w skokach narciarskich

6 Maja 2021

Autor tekstu:

Łukasz Kowalski

Udostępnij:

Trener reprezentacji polski juniorów w skokach narciarskich Zbigniew Klimowski od kilkunastu dni bardzo ciężko przechodzi zakażenie koronawirusem. Choroba szkoleniowca spowodowała, że PZN musiał szukać nowego trenera, który, choć tymczasowo przejmie kadrę juniorów. Ma nim zostać Daniel Kwiatkowski, jeden z asystentów Michala Doleżala.

  • Trener polskiej kadry juniorów Zbigniew Klimowski w skokach narciarskich przechodzi zakażony koronawirusem

  • PZN poszukuje zastępstwa dla doświadczonego szkoleniowca

  • Nowym opiekunem kadry juniorów ma zostać Daniel Kwiatkowski, asystent Michala Doleżala

Trener Zbigniew Klimowski, który od roku prowadził juniorską reprezentację Polski w skokach narciarskich, od kilkunastu dni jest zakażony koronawirusem. Pod koniec kwietnia TVP sport informowało, że stan zdrowia szkoleniowca jest bardzo zły i trafił on do szpitala w Nowym Targu.

Informacje na temat stanu zdrowia szkoleniowca spowodowały, że PZN musiał poszukać trenera, który, chociaż tymczasowo poprowadzi kadrę juniorów w najbliższych miesiącach. Piotr Majchrzak ze Sport.pl informował, że może nim zostać Daniel Kwiatkowski, jeden z asystentów Michala Doleżala.

Nowy trener juniorskiej kadry skoczków

Te informacje po południu potwierdziło TVP Sport. - Wszyscy wierzymy, że to rozwiązanie chwilowe i wychowawca m.in. Kamila Stocha, świetny człowiek i pracownik, będzie mógł znów pracować z tą grupą. Całe środowisko życzy mu zdrowia - powiedział Jan Winkiel, sekretarz PZN cytowany przez stację.

Dla Kwiatkowskiego jest to pierwsza samodzielna praca trenerska, jednak w PZN nie jest postacią anonimową. Zaczynał jako fizjoterapeuta w kadrze juniorów, a później przeszedł przez wszystkie kadry Polski. Od niemal czterech lat jest trenerem i współpracował w kadrze B z Maciejem Maciusiakiem.

- Sztuki trenerskiej uczyłem się początkowo od Roberta Matei, a potem od Maćka Maciusiaka, z którym od lat pracujemy razem w różnych grupach. I to on jest moim głównym wzorcem trenerskim dla mnie - mówił w grudniu w rozmowie z Onetem.

W przeszłości Kwiatkowski trenował kombinację norweską oraz skoki narciarskie. Na swoim koncie ma m.in. występy w mistrzostwach świata juniorów w kombinacji norweskiej i mistrzostwach Polski w skokach narciarskich. Jednak większych sukcesów nie odnosił.

Teraz przed nim najważniejsze wyzwanie w karierze trenerskiej. Będzie musiał zastąpić jednego z najbardziej zasłużonych w ostatnich latach polskich szkoleniowców.

Wielkie wyzwanie przed Kwiatkowskim

Kalinowski w przeszłości reprezentował Polskę w skokach narciarskich. Na swoim koncie ma występ na igrzyskach olimpijskich w Albertville w 1992 roku. W konkursie na dużej skoczni był 49., a na normalnym obiekcie nie wystąpił z powodu grypy.

Od 1994 roku jest trenerem skoczków narciarskich. Pod jego skrzydłami wychowały się kolejne pokolenia polskich zawodników. Najbardziej znanymi podopiecznymi trenera Kalinowskiego są Kamil Stoch i Dawid Kubacki, którzy stawiali u niego pierwsze kroki w karierze.

PZN z doświadczenia Kalinowskiego korzysta regularnie od 2004 roku. Szkoleniowiec współpracował z kolejnymi trenerami kadry polski m.in. Łukaszem Kruczkiem Stefanem Horngacherem, czy ostatnio Michalem Dolażelem. Kadrę juniorów objął w 2020 roku.

W 2019 roku za swoje zasługi został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, srebrny odebrał dziewięć lat wcześniej.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

Łukasz KowalskiAutor

Redaktor serwisu SwiatSportu.pl. Zbierałem doświadczenie w Radiu Zachód, RMF FM, Polskim Radiu i Polsacie Sport. Pasjonat sportu, kinematografii i seriali

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatsportu.pl

Podobne artykuły

Skoki narciarskie

Martin Schmitt totalnie zignorował Kamila Stocha. Niemiec się tłumaczy, “niezły wstyd”

Czytaj więcej >
Dawid Kubacki podczas Pucharu Świata

Skoki narciarskie

Eurosport ma dalej transmitować PŚ. Nie wiadomo, co z TVP

Czytaj więcej >

Skoki narciarskie

Dramat znanego skoczka narciarskiego. Straci cały sezon, musi przejść operację

Czytaj więcej >
Gregor Schlierenzauer i reprezentanci Austrii w skokach narciarskich

Skoki narciarskie

Gregor Schilerenzauer zakończy karierę? Legenda zastanawia się nad swoją przyszłością

Czytaj więcej >

Skoki narciarskie

Dramat syna byłego trenera polskich skoczków. "Nie czułem nóg"

Czytaj więcej >
Kamil Stoch kontuzja skoki narciarskie

Skoki narciarskie

Kamil Stoch wraca do formy. Po kontuzji niemal nie ma już śladu

Czytaj więcej >