Swiatsportu.pl > TOKYO 2020 > Polscy koszykarze pokonują Japonię po dramatycznym boju
Aleksy Kiełbasa 19.03.2022 07:42

Polscy koszykarze pokonują Japonię po dramatycznym boju

Reprezentacja Polski w koszykówce 3x3
Jakub Kaminski/East News

Reprezentacja Polski w koszykówce 3x3 odniosła swoje historyczne zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich. „Biało-Czerwoni” byli już w bardzo trudnym położeniu, ale ostatecznie udało im się pokonać gospodarzy, czyli Japończyków, choć dopiero po dogrywce. Koszykarze zmazali jednak plamę po porażce w debiucie.

• Reprezentacja Polski w koszykówce pokonała po dogrywce Japonię 20:19

• „Biało-Czerwonym” udało się zażegnać głęboki kryzys w swojej grze

• Nasi zawodnicy nie ukrywali, że celują w medal na igrzyskach w Tokio

Koszykówka 3x3 po raz pierwszy jest rozgrywana na igrzyskach olimpijskich i od razu na turniej udało się załapać reprezentacji Polski. „Biało-Czerwoni” marzą o medalu, ale w swoim debiutanckim spotkaniu przegrali z Łotwą (więcej tutaj).

Dziś udało im się już odnieść zwycięstwo, o które było jednak niezwykle ciężko. Japończycy postawili bowiem naszym koszykarzom bardzo trudne warunki, a do rozstrzygnięcia konieczne było rozegranie dogrywki. W niej lepsi okazali się Polacy.

Zacięty mecz reprezentacji Polski w koszykówce 3x3

Barw reprezentacji Polski w koszykówce 3x3 na igrzyskach olimpijskich w Tokio bronią Michael Hicks, Przemysław Zamojski, Szymon Rduch i Paweł Pawłowski. Początek ich starcia z Japonią był bardzo wyrównany, a gra toczyła się punkt za punkt.

Kluczem do odskoczenia rywalom okazały się skuteczne rzuty „za dwa”, którymi zaczęli popisywać się „Biało-Czerwoni”, a dokładnie Hicks i Pawłowski, co pozwoliło im wyjść na prowadzenie 16:9.

Gospodarze postanowili wziąć przerwę i to okazało się dla nich strzałem w dziesiątkę. Karta odwróciła się i w kolejnej fazie Polacy zdobyli zaledwie dwa punkty, a przeciwnicy aż dziewięć. To sprawiło, iż na tablicy świetlnej widniał wynik 18:18 i konieczna okazała się dogrywka.

Historyczne zwycięstwo Polaków na igrzyskach olimpijskich

Dogrywka w tej dyscyplinie polega na tym, że gra się do dwóch zwycięskich punktów. Na szczęście ta sztuka udała się koszykarzom reprezentacji Polski, którzy zwyciężyli 20:19.

Decydujący rzut oddał Przemysław Zamojski, który walnie przyczynił się do pierwszej w historii wygranej naszej kadry w koszykówce 3x3 na olimpiadzie. „Biało-Czerwoni” mają na razie na swoim koncie porażkę i zwycięstwo.

Polacy rozegrają jeszcze w Tokio przynajmniej pięć spotkań, a w kolejnym zmierzą się z Serbią o godz. 5:00 czasu polskiego i z Rosją o 11:40. Oba mecze odbędą się już w niedzielę 25 lipca.