Swiatsportu.pl
Marcin Polak i Michał Ładosz w Tokio

CHARLY TRIBALLEAU/AFP/East News

Polscy medaliści z Tokio Marcin Polak i Michał Ładosz są podejrzani o doping!

27 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Aleksy Kiełbasa

Udostępnij:

Szokujące doniesienia z Tokio. Brązowi medaliści igrzysk paraolimpijskich Marcin Polak i Michał Ładosz są podejrzani o stosowanie dopingu. Dowody na stosowanie niedozwolonych środków przez naszych zawodników są bardzo poważne, a takie działanie zostało określone przez POLADę, jako "najpoważniejsze oszustwo dopingowe".

  • Marcin Polak i Michał Ładosz wywalczyli pierwszy medal ma Polski na igrzyskach paraolimpijskich w Tokio

  • Teraz nasi reprezentanci podejrzani są o stosowanie dopingu

  • Próbki obu sportowców wskazują na obecność w ich organizmach niedozwolonych substancji

Igrzyska Paraolimpijskie w Tokio rozpoczęły się dla naszych sportowców wyśmienicie. Już pierwszego dnia reprezentanci wywalczyli dwa medale, a kolejnego cieszyliśmy się w sumie z trzech krążków na koncie polskiej kadry.

Pierwsze podium na zawodach w dalekiej Azji wywalczyli Marcin Polak i Michał Ładosz (więcej tutaj). Teraz niestety obaj zostali posądzeni o stosowanie dopingu. Oskarżenia są wynikiem śledztwa przeprowadzonego przez POLADę.

Legia Warszawa

Legia Warszawa za sam awans do Ligi Europy otrzyma kilkanaście milionów

CZYTAJ DALEJ

Marcin Polak i Michał Ładosz podejrzani o doping

Polska Agencja Antydopingowa (POLADA) poinformowała, że na podstawie długofalowego tworzenia profilu zawodników, dzięki kontrolom antydopingowym, w próbkach Marcina Polaka i Michała Ładosza wykryto obecność niedozwolonych substancji.

Nasi medaliści brązowi igrzysk paraolimpijskich w Tokio w kolarstwie torowym mieli stosować erytropoetynę.

- Wyniki próbek oraz opinie ekspertów międzynarodowych wskazują jednoznacznie na stosowanie erytropoetyny, która nie została naturalnie wytworzona przez organizm. Mamy do czynienia z najpoważniejszym oraz najpewniej celowym oszustwem dopingowym. W sporcie nie ma miejsca na takie haniebne praktyki, niezależnie od uprawianej dyscypliny sportu oraz barw narodowych – powiedział w rozmowie na TVP Sport Michał Rynkowski, dyrektor POLADy.

Polakom mogą zostać odebrane medale. Grozi im wieloletnia dyskwalifikacja

Polska Agencja Antydopingowa w specjalnym komunikacie zapewniła, że wszystkie działania została przeprowadzania zgodnie z obowiązującymi procedurami.

- To kolejny dowód na to, że żaden dopingowicz nie może i nie powinien czuć się bezpiecznie – podkreślił w rozmowie z TVP Sport Michał Rynkowski.

Dwójka medalistów z Tokio o oskarżeniach dowiedziała się dzisiaj. W przypadku potwierdzenia analiz próbek B i po wydaniu ostatecznej decyzji właściwych organów zawodnikom grozi odebranie tytułu brązowych medalistów Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio, a także czteroletnia dyskwalifikacja.

Co pamiętacie z wygranych przez „Złotka” mistrzostw Europy w siatkówce z 2005 roku?

Pytanie 1 z 5

Jedna z Polek została wybrana MVP turnieju. O którą siatkarkę chodzi?

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu: