Swiatsportu.pl > Inne sporty > Poznaliśmy sportowca stulecia. Irena Szewińska wygrała w głosowaniu kibiców
Łukasz Kowalski
Łukasz Kowalski 19.03.2022 08:00

Poznaliśmy sportowca stulecia. Irena Szewińska wygrała w głosowaniu kibiców

honor uratowany w ostatnich minutach (7)
East News

Poznaliśmy sportowca stulecia "Przeglądu Sportowego". Zaskoczenia w głównej kategorii nie było. Wygrała siedmiokrotna medalistka igrzysk olimpijskich Irena Szewińska. Swoje statuetki otrzymali także Kamil Stoch i Robert Lewandowski. Dziennik uhonorował także siatkarzy i trenera Kazimierza Górskiego.

  • Sportowcem stulecia "Przeglądu Sportowego" została Irena Szewińska

  • Kibice przyznali siedem statuetek z okazji stulecia istnienia redakcji

  • Swoje wyróżnienie otrzymali także Robert Lewandowski i Kamil Stoch

Uroczysta gala z okazji stulecia istnienia redakcji "Przeglądu Sportowego" odbyła się 9 czerwca w Warszawie. Z okazji swojego jubileuszu dziennik postanowił wyróżnić najlepszych sportowców i trenerów minionego wieku.

W sumie przyznano siedem statuetek: Sportowiec stulecia, Piłkarz stulecia, Drużyna stulecia, Trener stulecia, Wydarzenie sportowe stulecia, Olimpijczyk letni stulecia, Olimpijczyk zimowy stulecia. Wyboru w każdej kategorii dokonywali kibice, którzy mogli głosować od kilku tygodni.

Irena Szewińska sportowcem stulecia

Zdaniem kibiców wydarzeniem sportowym stulecia były mistrzostwa świata w siatkówce z 2014 roku, gdzie Polacy zdobyli złoty medal. Siatkarski mundial wygrał m.in. z mistrzostwami Europy, które dwa lata wcześniej Polska zorganizowała z Ukrainą.

To nie był koniec wyróżnień dla polskiej siatkówki. Zdaniem kibiców na tytuł drużyny stulecia zasłużyła reprezentacja siatkarzy, którzy wygrali mistrzostwo świata w 2014, a później w 2018 roku.

Zaskoczenia nie było w wyborze trenera minionego stulecia. Zgodnie z przewidywaniami kibice postanowili uhonorować ś.p. Kazimierza Górskiego - twórcę potęgi polskiej piłki nożnej lat 70., kiedy prowadzona przez niego reprezentacja sięgała po medale igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata.

Kolejna kategoria również nie przyniosła zaskoczenia. Najlepszym letnim olimpijczykiem stulecia została wybrana ś.p. Irena Szewińska. Wybitna lekkoatletka zdobyła aż siedem krążków igrzysk: trzy złote i po dwa srebrne i brązowe.

Stoch i Lewandowski z wyjątkowym wyróżnieniem

Z kolei zimowym olimpijczykiem stulecia został Kamil Stoch. Trzykrotny mistrz olimpijski wyprzedził z ogromną przewagą Adama Małysza i Justynę Kowalczyk. Skoczek obecnie przebywa na zgrupowaniu we włoskim Predazzo, ale podziękował za pomocą wideopołączenia.

- Jestem bardzo zaskoczony. Uważam, że to nie jest łatwe wybrać najlepszego sportowca w takiej kategorii. Jest wiele dyscyplin. Każda szczyci się swoją oryginalnością, swoimi prawami. Każda ma różne warunki do rozwoju i do treningu - powiedział Stoch.

Przedostatnia statuetka, czyli dla najlepszego piłkarza stulecia trafiła w ręce Roberta Lewandowskiego. Nagrodę w jego imieniu odebrała mama Iwona, ale sam zawodnik podziękował czytelnikom za pomocą specjalnego nagrania. Kapitan naszej kadry wyznał, że jest zszokowany takim wyborem, ale dziękuje za wszystkie oddane głosy. Jednocześnie podkreślił, że czuje się spełniony, ale stawia przed sobą kolejne cele.

Na koniec przedstawiono zwycięzcę w kategorii Sportowiec stulecia. Kibice nie mieli wątpliwości, że tytuł powinien trafić do zmarłej w 2018 roku Szewińskiej. - Irena Kirszenstein-Szewińska zdobyła aż siedem medali olimpijskich, cztery razy wygrała nasz doroczny plebiscyt na 10 najlepszych sportowców Polski, w 1974 r. wybrano ją najlepszą sportsmenką świata, a teraz triumfowała w Plebiscycie „PS” na Sportowca 100-lecia - napisał "Przegląd Sportowy". Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

Powiązane