Swiatsportu.pl
tt michał pol

twitter.com/Michał Pol

Róża Kozakowska zdobyła pierwsze złoto dla Polski na igrzyskach paraolimpijskich

27 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Mateusz Dziubiński

Reprezentanci Polski w piątek powiększyli swój dorobek medalowy na igrzyskach paraolimpijskich w Tokio. Biało-Czerwoni zdobyli pierwszy złoty medal za sprawą fantastycznego występu Róży Kozakowskiej w rzucie maczugą. Polka zdeklasowała rywalki i ustanowiła nowy rekord świata.

  • Reprezentacja Polski na igrzyskach paraolimpijskich w Tokio doczekała się pierwszego złotego medalu

  • Najcenniejszy krążek wywalczyła w piątkowym konkursie rzutu maczugą Róża Kozakowska

  • Polka nie dała szans rywalkom i pobiła rekord świata

Polscy paraolimpijczycy mogą cieszyć się ze zdobycia pierwszego złotego medalu na igrzyskach w Tokio. Najcenniejszy krążek udało się wywalczyć Róży Kozakowskiej. Doświadczona paralekkoatletka nie miała sobie równych w konkursie rzutu maczugą i ustanowiła nowy rekord świata.

Cristiano Ronaldo w Juventusie

Massimiliano Allegro: Wczoraj Cristiano przekazał mi, że nie chce już grać w Juventusie

CZYTAJ DALEJ

Róża Kozakowska wywalczyła pierwszy złoty medal dla Polski w Tokio

Piątkowa rywalizacja na igrzyskach paraolimpijskich rozpoczęła się bardzo udanie dla reprezentantów Polski. Michał Derus w finale biegu na 100 metrów zajął drugie miejsce i zdobył srebrny medal. Na dodatek pobił rekord Europy (więcej TUTAJ).

Jak się okazało, by to tylko początek rewelacyjnych występów naszych reprezentantów tego dnia. Fantastycznie w konkursie rzutu maczugą zaprezentowała się Róża Kozakowska. Doświadczona zawodniczka wywalczyła pierwsze złoto dla Polski podczas imprezy w Tokio!

Kozakowska zaczęła konkurs dość nerwowo, gdyż w pierwszej próbie maczuga po jej rzucie wylądowała tylko w okolicach dziesiątego metra. Później było jednak już znacznie lepiej. W trzeciej próbie Polka oddała rzut, który zagwarantował jej zwycięstwo w całym konkursie.

Kozakowska rzuciła aż 28,74 m. Tym samym pobiła rekord świata, który również należał do niej! Rywalki nie zdołały zbliżyć się do osiągnięcia pochodzącej ze Zduńskiej Woli zawodniczki. 

Druga w konkursie Ukrainka Anastazja Moskalenko, rzuciła aż o 4,1 m mniej od Róży Kozakowskiej. Na trzecim miejscu rywalizację zakończyła natomiast Mouna Gasmi z Algierii. Jej najlepszy rezultat wynosił 23,29 m. 

Największy sukces w karierze Róży Kozakowskiej

Róża Kozakowska odniosła dzisiaj największy sukces w karierze, choć przez lata z powodzeniem startowała na międzynarodowych arenach. Na swoim koncie ma m.in. brązowy medal mistrzostw Europy w pchnięciu kulą. Udanie startuje także w zawodach skoku w dal. 

Co pamiętacie z wygranych przez „Złotka” mistrzostw Europy w siatkówce z 2005 roku?

Pytanie 1 z 5

Jedna z Polek została wybrana MVP turnieju. O którą siatkarkę chodzi?

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu: