Swiatsportu.pl > TOKYO 2020 > Róża Kozakowska zdobyła pierwsze złoto dla Polski na igrzyskach paraolimpijskich
Mateusz Dziubiński 19.03.2022 07:46

tt michał pol
twitter.com/Michał Pol

Reprezentanci Polski w piątek powiększyli swój dorobek medalowy na igrzyskach paraolimpijskich w Tokio. Biało-Czerwoni zdobyli pierwszy złoty medal za sprawą fantastycznego występu Róży Kozakowskiej w rzucie maczugą. Polka zdeklasowała rywalki i ustanowiła nowy rekord świata.

• Reprezentacja Polski na igrzyskach paraolimpijskich w Tokio doczekała się pierwszego złotego medalu

• Najcenniejszy krążek wywalczyła w piątkowym konkursie rzutu maczugą Róża Kozakowska

• Polka nie dała szans rywalkom i pobiła rekord świata

Polscy paraolimpijczycy mogą cieszyć się ze zdobycia pierwszego złotego medalu na igrzyskach w Tokio. Najcenniejszy krążek udało się wywalczyć Róży Kozakowskiej. Doświadczona paralekkoatletka nie miała sobie równych w konkursie rzutu maczugą i ustanowiła nowy rekord świata.

Róża Kozakowska wywalczyła pierwszy złoty medal dla Polski w Tokio

Piątkowa rywalizacja na igrzyskach paraolimpijskich rozpoczęła się bardzo udanie dla reprezentantów Polski. Michał Derus w finale biegu na 100 metrów zajął drugie miejsce i zdobył srebrny medal. Na dodatek pobił rekord Europy (więcej TUTAJ).

Jak się okazało, by to tylko początek rewelacyjnych występów naszych reprezentantów tego dnia. Fantastycznie w konkursie rzutu maczugą zaprezentowała się Róża Kozakowska. Doświadczona zawodniczka wywalczyła pierwsze złoto dla Polski podczas imprezy w Tokio!

Kozakowska zaczęła konkurs dość nerwowo, gdyż w pierwszej próbie maczuga po jej rzucie wylądowała tylko w okolicach dziesiątego metra. Później było jednak już znacznie lepiej. W trzeciej próbie Polka oddała rzut, który zagwarantował jej zwycięstwo w całym konkursie.

Kozakowska rzuciła aż 28,74 m. Tym samym pobiła rekord świata, który również należał do niej! Rywalki nie zdołały zbliżyć się do osiągnięcia pochodzącej ze Zduńskiej Woli zawodniczki.

Druga w konkursie Ukrainka Anastazja Moskalenko, rzuciła aż o 4,1 m mniej od Róży Kozakowskiej. Na trzecim miejscu rywalizację zakończyła natomiast Mouna Gasmi z Algierii. Jej najlepszy rezultat wynosił 23,29 m.

Największy sukces w karierze Róży Kozakowskiej

Róża Kozakowska odniosła dzisiaj największy sukces w karierze, choć przez lata z powodzeniem startowała na międzynarodowych arenach. Na swoim koncie ma m.in. brązowy medal mistrzostw Europy w pchnięciu kulą. Udanie startuje także w zawodach skoku w dal.