Swiatsportu.pl
Reprezentacja Polski na Euro 2020

JANEK SKARZYNSKI/AFP/East News

Statystycy wyliczyli, że Polska ma niewielkie szanse na wyjście z grupy

21 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Aleksy Kiełbasa

Udostępnij:

Reprezentacja Polski wciąż może wygrać swoją grupę, ale równie dobrze może pożegnać się z Euro 2020. Wszystko zależy od tego, jaki wynik "Biało-Czerwonym" uda się osiągnąć w decydującym meczu ze Szwecją oraz jak zagrają nasi rywale. Statystycy policzyli, że prawdopodobieństwo awansu podopiecznych Paulo Sousy do 1/8 finału mistrzostw Europy jest niestety niewielkie.

  • Reprezentacja Polski w środę zagra ze Szwecją

  • Aby wywalczyć awans do 1/8 finału Euro 2020 Polacy muszą wygrać

  • Według statystyków szanse na wyjście z grupy "Biało-Czerwonych" nie wynoszą nawet 30%

Reprezentacja Polski w spotkaniu z Hiszpanią sprawiła niespodziankę i dzięki remisowi 1:1 utrzymała szanse na awans do 1/8 finału Euro 2020. Warunkiem koniecznym do zrealizowania tego scenariusza jest zwycięstwo ze Szwedami w środowym meczu.

Jak wyliczyli statystycy, prawdopodobieństwo takiego scenariusza jest niestety stosunkowo niewielkie. Zadziwiający jest za to fakt, jak wysoko stoją "akcje" reprezentacji Szwecji, która ma trzykrotnie większe szanse na "promocję" do kolejnej fazy turnieju od "Biało-Czerwonych".

Granix Xhaka i Łukasz Piszczek

Granit Xhaka uważa, że "ludzie próbują zniszczyć reprezentację Szwajcarii"

CZYTAJ DALEJ

Reprezentacja Polski według statystyków ma małe szanse na wyjście z grupy

Polacy w środę o 18:00 na stadionie w Sankt Petersburgu zagrają swoim ostatnim meczu grupowym na Euro 2020. Rywalem "Biało-Czerwonych" będzie reprezentacja Szwecji, która według statystyków wyraźnie uchodzi za faworyta tego spotkania.

Analitycy z Gracenote Live twierdzą, że prawdopodobieństwo awansu Szwedów do kolejnej fazy mistrzostw Europy wynosi aż 98%, co oznacza, że ich porażka w starciu z reprezentacją Polski jest prawie niemożliwa. Szanse naszych piłkarzy na awans do kolejnej fazy, a zarazem szanse na zwycięstwo w potyczce z kadrą "Trzech Koron" oceniane są na zaledwie 26%. Gorzej w tym zestawieniu wypadli tylko Węgrzy, których szanse na wyjście z grupy wynoszą zaledwie 11%.

Wyżej oceniono także szanse Hiszpanów i Słowaków. Z badania wynika, że "La Furia Roja" zagra w fazie pucharowej Euro 2020 na 81%, a "Sokoły" na 40%.Jest to również związane oczywiście z tym, że Macedonia Północna i Turcja zaprzepaściły już swoje szanse na pozostanie w grze. Największe szanse z drużyn, które jeszcze nie są pewne awansu, daje się Czechom, Francuzom i Szwajcarom bowiem statystycy oceniają ich wyjście z grupy na 99%.

Jakie scenariusze pozostają "Biało-Czerwonym"?

Jeśli chodzi o scenariusze dotyczące wyjścia reprezentacji Polski z grupy, to istnieje pięć takowych. Pierwszy z nich zakłada wygranie grupy i aby mógł się on zrealizować, to nasi piłkarze muszą wygrać ze Szwecją różnicą dwóch bramek, a w spotkaniu Hiszpanii i Słowacji musi paść remis. Drugi wariant także mówi o zwycięstwie rywalizacji w grupie, przy jednobramkowej wygranej "Biało-Czerwonych" w minimalnym stosunku 2:1 i podziale punktów w drugim spotkaniu.

Pozostałe dwie wersje dotyczą sytuacji, w której Polacy zajmą drugie miejsce w grupie. Aby tak się stało gracze Paulo Sousy muszą pokonać Szwedów, a potyczce Hiszpanii ze Słowacją wygrają albo ci pierwsi, albo drudzy. Ostatni scenariusz to jednobramkowe zwycięstwo z piłkarzami kadry "Trzech Koron" i remis w równoległym meczu.

Zatem przede wszystkim Polacy muszą w środę wygrać spotkanie ze Szwecją, aby myśleć o dalszej grze. Mecz będzie transmitowany na kanałach TVP 1, TVP Sport, TVP 4K, a także w serwisie sport.tvp.pl

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu: 

Aleksy KiełbasaAutor

Redaktor serwisu Swiatsportu.pl. Pasjonat skoków narciarskich, Premier League oraz Formuły 1. Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: aleksy.kielbasa@iberion.pl

Podobne artykuły

Robert Lewandowski Złota Piłka France Football

Piłka nożna

Nagły zwrot akcji. Lewandowski otrzyma Złotą Piłkę za 2020 rok? "France Football" zabrał głos

Czytaj więcej >
Reprezentacja Polski baraże eliminacji mistrzostw świata Gdańsk

Piłka nożna

Media: Gdańsk areną finału baraży? Decyzja na początku grudnia

Czytaj więcej >
Reprezentacja Polski PZPS trener

Piłka nożna

Media: PZPS podjął decyzję w sprawie trenera kadry kobiet. Znamy głównych kandydatów

Czytaj więcej >
Złota Piłka Robert Lewandowski media

Piłka nożna

Złota Piłka. Argentyńczycy szczerze do Lewandowskiego, Niemcy piszą o skandalu

Czytaj więcej >
Złota Piłka Robert Lewandowski Lionel Messi

Piłka nożna

Złota Piłka. Messi minimalnie wygrał z Lewandowskim. Poznaliśmy punktację plebiscytu

Czytaj więcej >
Złota Piłka Robert Lewandowski Leo Messi

Piłka nożna

Złota Piłka. Messi ze sceny zwrócił się do Lewandowskiego, "zasłużyłeś na zwycięstwo"

Czytaj więcej >