Swiatsportu.pl > Piłka nożna > Tak Zbigniew Boniek podejmował kluczowe decyzje w PZPN-ie
Aleksy Kiełbasa
Aleksy Kiełbasa 19.03.2022 07:45

Tak Zbigniew Boniek podejmował kluczowe decyzje w PZPN-ie

Zbigniew Boniek były prezes PZPN
Jakub Kaminski/East News

Zbigniew Boniek kilka dni temu przestał pełnić funkcję prezesa PZPN. Na tym stanowisku zastąpił go Cezary Kulesza, który w wyborach nie dał szans swojemu konkurentowi, Markowi Koźmińskiego. Nowy sternik naszej federacji piłkarskiej był ostatnio gościem w magazynie "GOL" TVP Sport, gdzie zdradził, jak jego poprzednik podejmował decyzje.

  • Cezary Kulesza ujawnił, jak Zbigniew Boniek podejmował ważne decyzje

  • Nowy prezes PZPN wypowiedział się konkretnie na temat zatrudnienia Paulo Sousy

  • "Zakomunikował nam, że jest zmiana trenera"

Dokładnie 18 sierpnia poznaliśmy nowego prezesa PZPN. Został nim Cezary Kulesza, który w wyborach pokonał swojego kontrkandydata, Marka Koźmińskiego (więcej tutaj). Następca Zbigniewa Bońka był ostatnio gościem specjalnego wydania magazynu "GOL" realizowanego przez TVP Sport.

Nowy sternik największej federacji sportowej w Polsce ujawnił kulisy rządów Zbigniewa Bońka. Kulesza opowiedział, jak dokładnie doszło do zatrudnienia Paulo Sousy. Okazuje się, że ta decyzja nie była konsultowana z najważniejszymi osobami w związku.

Zbigniew Boniek sam podjął decyzję o zatrudnieniu Paulo Sousy

Cezary Kulesza w magazynie "GOL" mówił pokrótce o swoim programie i najważniejszych modyfikacjach, jakie planuje w polskiej piłce. Podjęto temat szkolenia, kształcenia trenerów, współpracy wojewódzkich związków, czy budowy bazy treningowej dla reprezentacji Polski.

Nowy prezes PZPN wypowiedział się również na temat swojego poprzednika. Zapytany o to, jak doszło do zatrudnienia Paulo Sousy, odpowiedział następująco.

- Prezes Boniek zakomunikował nam, że jest zmiana trenera. Zaakceptowaliśmy i musimy wierzyć w tego trenera, że poprowadzi nas do zwycięstwa - powiedział Kulesza na antenie TVP Sport.

Były prezes Jagiellonii Białystok już zapewnił, że Portugalczyk może być pewny o swoją posadę do końca eliminacji, a jeśli te okażą się udane, to rzecz jasna poprowadzi zespół także na mistrzostwach świata w Katarze (więcej tutaj).

Prezesura, prezesura, ale takie decyzje w PZPN powinny być podejmowanie w szerszym gronie

Trudno jest zaakceptować fakt, że tak ważna decyzja dla polskiej piłki została podjęta przez jedną osobę. Może Zbigniew Boniek konsultował ją z osobami spoza struktur PZPN, lub mniej ważnymi członkami, ale nic nie wiadomo w tym temacie.

Nie sposób jednak zrozumieć, że "Zibi" nie rozmawiał o zatrudnieniu Paulo Sousy z wiceprezesami federacji, czyli Cezarym Kuleszą i Markiem Koźmińskim, którzy byli najważniejszymi osobami w związku zaraz po nim. Tak istotne kwestie patrząc z perspektywy kibica, należałoby poruszać na szerszym forum, gdyż nie chodziło o zmianę na pracownika sekretariatu PZPN, a selekcjonera kadry narodowej! Oczywiście nie należy być przekonanym, że wszystkie sprawy rozwiązywano w ten sposób, ale skoro tak ważna kwestia została tak rozstrzygnięta, to nie można tego wykluczyć.

Czy autorytarny wybór Bońka okaże się słuszny? Być może tak i wówczas będziemy mogli przyznać mu w pewnym sensie rację. Ale od jego następcy możemy oczekiwać bardziej demokratycznych rządów, co zresztą Cezary Kulesza deklarował w magazynie "GOL" mówiąc, iż co prawda jest on szefem swojego teamu, ale zawsze chce poznać zdanie członków swojej drużyny.

O tym, jak trafna była decyzja byłego już prezesa PZPN przekonamy się na początku września. Reprezentacja Polski rozegra wówczas kluczowe spotkania el. mistrzostw świata, których gospodarzem będzie Katar w 2022 roku. Biało-Czerwoni zagrają we wrześniu z Albanią (2.09), San Marino (5.09) oraz przede wszystkim Anglią (8.09).

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu: 

Powiązane