Kibice na Euro Żródło: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Włosi utrzymali organizację Euro 2020. Trybuny zostaną otwarte

6 Kwiecień 2021 Aleksy KiełbasaAleksy Kiełbasa

UEFA postawiła warunek przed organizatorami Euro 2020, aby nikt nie stracił organizacji turnieju, na trybuny musi zostać wpuszczona pewna ilość kibiców. Włosi w tej sprawie podjęli decyzję w ostatniej chwili i rzutem na taśmę zachowali prawo do goszczenia meczów najbliższych mistrzostw Europy na terenie swojego kraju.

  • Euro 2020 odbędzie się przy udziale publiczności
  • Taki wymóg przed organizatorami postawiła UEFA
  • Włochy w ostatniej chwili podpisały deklarację, w której zapewniają otwarcie trybun

Euro 2020 rozpocznie się już za nieco ponad dwa miesiące. Inauguracja turnieju zaplanowana jest na 11 czerwca i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to przez równo cztery tygodnie na Starym Kontynencie będzie miało miejsce piłkarskie święto.

Nie należy się spodziewać tłumów na ulicach i stadionach, ze względu na pandemię, ale UEFA zażądała od organizatorów przynajmniej częściowego otwarcia stadionów. Deklarację w tej sprawie w ostatniej chwili podpisali Włosi, gdyż zrobili to dziś, a termin upływa 7 kwietnia.

Euro 2020: Włosi utrzymali organizację turnieju

Włoski minister zdrowia, Roberto Speranza wydał zgodę na otwarcie Stadionu Olimpijskiego w Rzymie na czas Euro 2020. Tamtejsze media pieją z zachwytu i są przekonane, że to kamień milowy w kwestii otwarcia wszystkich obiektów na Półwyspie Apenińskim.

- Piłka nożna we Włoszech wraca do normalności - na trybunach ponownie zasiądą kibice - pisze gazeta "Il Tempo".

Pavard o Lewandowskim: Pavard o Lewandowskim: "Jego nieobecność niewiele nam zmienia"Czytaj dalej

Gdyby nie „zielone światło” od ministra, Włosi straciliby możliwość organizacji meczów Euro 2020. UEFA wymaga od miast-gospodarzy, aby pisemnego zapewnienia o możliwości udostępnienia trybun dla kibiców w co najmniej 20 lub 25%. To udało im się zrobić dopiero dzisiaj, a już jutro, czyli 7 kwietnia upływa termin na złożenie podpisu.

"Jest to dobra sprawa dla kraju, ale i dla całej piłki nożnej"

Prezes Włoskiego Związku Piłki Nożnej podkreślił, że podpisanie tej deklaracji przez kraj z Półwyspu Apenińskiego ma wielkie znaczenie dla państwa i całej piłki nożnej.

- Gotowość zadeklarowana przez włoski rząd to doskonała rzecz. Jest to dobra sprawa dla kraju, ale i dla całej piłki nożnej - powiedział Gabriele Gravina.

We Włoszech na Stadio Olimpico w Rzymie zaplanowano rozegranie czterech spotkań. 11 czerwca odbędzie się tam mecz inauguracyjny między Włochami i Turcją, a pozostałe starcia to pozostałe pojedynki grupowe Włochów ze Szwajcarią, 16 czerwca i z Walią, 20 czerwca. Dodatkowo w stolicy Włoch w lipcu ma odbyć się również jeden z ćwierćfinałów.

Tamtejszy rząd zapowiada, że zostaną wprowadzone takie rozwiązania, dzięki którym kibice mają poczuć się w pełni bezpiecznie. Miejmy nadzieję, iż oznaczać to będzie rychły powrót kibiców na trybuny. W Anglii Borys Johnson zapowiedział próbę otwarcia stadionów w maju i oby w Polsce sytuacja pozwoliła na dokończenie sezonu PKO BP Ekstraklasy przy udziale publiczności.

Niestety nie wszystkie kraje, które miały organizować Euro 2020, mogą pochwalić się tak dobrymi informacjami. O decyzji Irlandczyków bezpośrednio mającej wpływ na grę reprezentacji Polski w trakcie turnieju, pisaliśmy dla Was dokładnie tutaj.

Źródło: WP SportoweFakty

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

Następny artykuł