Swiatsportu.pl > Żużel > Bartosz Zmarzlik wicemistrzem świata. Polak ustąpił Artiomowi Łagucie
Aleksy Kiełbasa 19.03.2022 07:51

Bartosz Zmarzlik wicemistrzem świata. Polak ustąpił Artiomowi Łagucie

Bartosz Zmarzlik
STEFAN JERREVANG/AFP/East News

Bartosz Zmarzlik został indywidualnym wicemistrzem świata na żużlu. Polak po dwóch tytułach z rzędu tym razem ustąpił jednemu ze swoich rywali. Mistrzem świata został bowiem Artiom Łaguta. Nasz zawodnik miał niewielkie szanse na zatrzymanie tytułu, bo Rosjanin podczas wcześniejszych startów wypracował sobie wystarczającą przewagę.

• Dziś na Motoarenie w Toruniu wyłoniono medalistów żużlowych MŚ

• Mistrzem globu został Rosjanin Artiom Łaguta, a srebro wywalczył Bartosz Zmarzlik

• Nasz reprezentant już po raz czwarty rok z rzędu stanął na końcowym podium mistrzostw

Dziś w Toruniu wyłoniono nowego mistrza świata na żużlu. Przed zmaganiami na Motoarenie Bartosz Zmarzlik nie był bez szans w walce o tytuł, ale były one naprawdę niewielkie. Artiom Łaguta na przestrzeni sezonu zagwarantował sobie dosyć bezpieczną dziewięciopunktową przewagę, ale mimo to Polak przypuścił atak i niewiele zabrakło, aby zakończył się on sukcesem.

Zacięta walka Bartosza Zmarzlika o tytuł mistrza świata

Na naszym żużlowcu przed dzisiejszymi zmaganiami nie ciążyła żadna presja. To Artiom Łaguta musiał się martwić, aby utrzymać i tak dosyć bezpieczną przewagę. Bartosz Zmarzlik z kolei był rozluźniony, co pokazywały kolejne biegi i lider mógł odczuć presję z jego strony.

Obaj zawodnicy spotkali się w czwartym biegu, który Zmarzlik ukończył na drugim miejscu, a Łaguta na... czwartym. To była wyraźna przesłanka, że dziś może dojść do niespodzianki, bo Rosjanin nie mógł złapać swojego rytmu na Motoarenie.

Przyszły mistrz świata jednak wrócił do jazdy, którą znają kibice z tego sezonu. Łaguta wygrał ostatnie dwa starty w rundzie zasadniczej i awansował do półfinału. Niestety prowadzenie Zmarzlika po 20. biegach na nic się zdało.

Artiom Łaguta nowym mistrzem świata na żużlu

Polak i Rosjanin spotkali się w półfinale. Przyszły mistrz świata pokazał, że to jemu należy się tytuł. Artum Łaguta przekroczył linię mety jako pierwszy, a Bartosz Zmarzlik jako drugi.

Mistrz z wicemistrzem pojechali jeszcze razem rzecz jasna w finale i tym razem wygrał już Polak, który mógł cieszyć się ze zwycięstwa w finałowych zawodach na Motoarenie w Toruniu. Zatem nowy wicemistrz świata tego wieczoru wziął udział w dwóch dekoracjach. Warto podkreślić, że trzecie miejsce w dzisiejszych zmaganiach zajął Maciej Jankowski.

Zmarzlik stanął na koniec sezonu MŚ po raz czwarty z rzędu. Polak w 2018 roku był drugi, a w 2019 i 2020 roku został indywidualnym mistrzem świata. Dodatkowo zawodnik z Gorzowa Wielkopolskiego ma brązowy krążek z 2016 roku.