Swiatsportu.pl
Legia Warszawa

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Legia Warszawa za sam awans do Ligi Europy otrzyma kilkanaście milionów

27 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Aleksy Kiełbasa

Udostępnij:

Legia Warszawa awansowała wczoraj do fazy grupowej Ligi Europy. Mistrzowie Polski pokonali 2:1 faworyzowaną Slavię Praga. "Legionistom" z pewnością pomógł fakt, iż rywale od trzeciej minuty grali w dziesiątkę. To już nie jednak istotne. Do stolicy wracają upragnione europejskie pucharu, a wraz z nimi wielkie pieniądze, rzędu kilkunastu milionów złotych.

  • Legia Warszawa zagra w fazie grupowej Ligi Europy

  • Dla stołecznej drużyny jest to powrót do europejskich rozgrywek po pięciu latach posuchy

  • Za sam awans "Legioniści" otrzymają ponad 16 mln złotych, a to dopiero początek

Wreszcie piłkarze oraz kibice Legii Warszawa mogą cieszyć się z awansu do fazy grupowej europejskich pucharów i to nie do Ligi Konferencji, a Ligi Europy. Mistrzom Polski udało się wczoraj pokonać Slavię Pragę 2:1.

W związku z tym do kasy klubowej "Legionistów" spłyną wielkie pieniądze. Nie licząc już premii za zwycięstwa i przebrnięcie kolejnych faz eliminacji Ligi Mistrzów i Ligi Europy, warszawiacy otrzymają aż 16,5 milion złotych. Ta kwota może jednak zostać jeszcze znacząco powiększona.

EN 01490497 0017

Legia Warszawa pokonała Slavię Praga i zagra w Lidze Europy

CZYTAJ DALEJ

Legia Warszawa wraca do Europy po pięciu latach

Ostatnie lata przy Łazienkowskiej naznaczone były tęsknotą za grą w Europie. Piłkarzom Legii Warszawa przez kolejne cztery nie udało się wywalczyć awansu ani do Ligi Mistrzów, ani do Ligi Europy. Po pięciu latach powiodło się i "Legioniści" zagrają w rozgrywkach "młodszej siostry Ligi Mistrzów".

Po raz ostatni mistrzowie Polski prowadzeni wtedy przez Jacka Magierę, w pucharach grali właśnie na poziomie LM. Wówczas w grupie z Realem Madryt, Borussią Dortmund i Sportingiem Lizbona zajęli trzecie miejsce, wyprzedzając Portugalczyków.

To dało polskiemu zespołowi szansę walki o 1/8 finału Ligi Europy. Niestety wiosną 2017 roku Legia okazała się słabsza od Ajaxu Amsterdam na poziomie 1/16 finału tych rozgrywek, przegrywając z Holendrami w dwumeczu 0:1.

Jakiego wyniku możemy spodziewać się tym razem? Trudno powiedzieć. To zależy, na kogo drużyna Czesława Michniewicza natknie się w fazie grupowej. O tym przekonamy się już dziś po godz. 12:00. Ponadto kadra potrzebuje jeszcze kilku poważnych wzmocnień, aby nie pełnić w LE tylko roli statystów.

Mistrzowie Polski zgarną wielkie pieniądze za grę w Lidze Europy

Dokładnie 3,63 miliona euro, czyli 16,5 miliona złotych Legia Warszawa otrzyma od UEFA za wywalczenie sobie awansu do Ligi Europy. To bardzo znacząca kwota na polskie warunki. Nie wiadomo, jaka jej część zostanie przeznaczona na transfery, ale patrząc na wczorajszy, bardzo wąski wachlarz wyboru Czesława Michniewicza, miejmy nadzieję, że znacząca.

To dopiero początek tego, co warszawiacy mogą zgarnąć za występy w fazie grupowej tych rozgrywek. Za każdy wygrany mecz w grupie wypłacane są premie w wysokości 630 tysięcy euro (2,9 miliona złotych), a za remis 210 tysięcy euro (965 tysięcy złotych).

W tej części LE można jeszcze zarobić za zajęcie czołowych dwóch miejsc w grupie. Za wygranie rywalizacji grupowej UEFA płaci 1,1 miliona euro (5 milionów złotych), a za drugą lokatę 550 tysięcy euro (2,5 miliona złotych). Jak widać, jest o co walczyć.

Co pamiętacie z wygranych przez „Złotka” mistrzostw Europy w siatkówce z 2005 roku?

Pytanie 1 z 5

Jedna z Polek została wybrana MVP turnieju. O którą siatkarkę chodzi?

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu: