Swiatsportu.pl
Polscy olimpijczycy w Tokio

Lui Siu Wai/Xinhua News/East News

Polska zanotowała awans w klasyfikacji medalowej igrzysk aż o 25 pozycji

31 Lipca 2021

Autor tekstu:

Aleksy Kiełbasa

Udostępnij:

Wielki sukces naszej sztafety oraz wcześniejszy medal polskich wioślarek wpłynęły na naszą pozycję w klasyfikacji medalowej igrzysk olimpijskich w Tokio. Dzisiejsze złoto polskich biegaczy sprawiło, że Polska zanotowała ogromny awans w zestawieniu. Teraz można powiedzieć, iż wreszcie nasza pozycja wygląda przyzwoicie.

 • Igrzyska olimpijskie na razie nie obfitują w wiele medali dla Polski

 • Dziś nasi sportowcy zdobyli dopiero drugi krążek w Tokio i pierwszy złoty

 • To sprawiło, że reprezentacja Polski zanotowała gigantyczny skok w klasyfikacji medalowej, aż o 25 pozycji

Polska sztafeta mieszana 4x400 metrów sięgnęła dziś po złoty medal igrzysk olimpijskich w Tokio. Dzięki temu nasi sportowcy mają na koncie dwa, a nie jeden krążek. Wynik jest mizerny, ale był jeszcze gorszy. Mimo to teraz nasza pozycja w klasyfikacji medalowej wygląda już znacznie lepiej.

Wielki awans Polaków klasyfikacji medalowej igrzysk olimpijskich

Serwisy statystyczne przewidywały, że Polska zdobędzie na igrzyskach olimpijskich 15 medali. Na razie są tylko dwa, ale do zakończenia rywalizacji pozostało jeszcze osiem dni. Wiele szans bezpowrotnie już przepadło, więc niestety nie można wykluczyć, iż jeszcze trochę takich okazji przejdzie nam koło nosa.

Pierwszym medalem dla Polski na najważniejsze imprezie czterolecia w Tokio był srebrny medal naszej wioślarskiej czwórki podwójnej kobiet w składzie Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak, Katarzyna Zillmann (więcej tutaj).

Kolejny krążek dołożyli nasi biegacze w sztafecie mieszanej 4x400 m, a konkretnie złoto. Do sukcesu przyczyniły się biegnące w półfinale Małgorzata Hołub-Kowalik, Iga Baumgart-Witan i Dariusz Kowaluk, a także finałowa ekipa, czyli Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic i Kajetan Duszyński (który wystąpił także w półfinale).

Dzisiejsze mistrzostwo olimpijskie naszych lekkoatletów znacząco poprawiło sytuację Polski w klasyfikacji medalowej, bo przesunęło nas aż o 25 miejsc w górę.

Polska plasuje się na 30. lokacie. Przewodzą zdecydowanie Chiny

Taki skok oznacza, że aktualnie Polacy zajmują 30. pozycję w klasyfikacji medalowej igrzysk olimpijskich w Tokio ex aequo z Norwegią, Szwecją i Tunezją.

Z bardziej nieoczywistych reprezentacji przed nami plasują się Nowa Zelandia (10), Chińskiej Tajpej (17), Kosowo (20), i Hong-Kong (25).

W zestawieniu liderują Chiny, których sportowcy zdobyli w sumie aż 46 medali. Drugą pozycję zajmuje Japonia z dorobkiem 30 krążków, co dowodzi, jak silne są państwa azjatyckie, tym bardziej biorąc jeszcze pod uwagę siódmą lokatę Korei Południowej z dorobkiem 16 medali. Podium zamykają Amerykanie z liczbą 41 krążków.

Skrócona klasyfikacja medalowa igrzysk olimpijskich w Tokio:

 • 1. Chiny - 21 złotych/13 srebrnych/12 brązowych - łącznie 46

 • 2. Japonia - 17/5/8 - 30

 • 3. Stany Zjednoczone - 16/17/13 - 41

 • 4. Rosyjski Komitet Olimpijski - 11/15/11 - 37

 • 5. Australia - 10/3/14 - 27

...

 • 30. Norwegia - 1/0/1 - 2

 • 30. Polska - 1/1/0 - 2

 • 30. Szwecja - 1/0/1 - 2

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu: